O diecie

Co to właściwie jest ta dieta owocowo – warzywna?

Wyróżniamy mnóstwo diet: dieta lekko strawna, dieta oczyszczająca, dieta odchudzająca, dieta białkowa, dieta bezglutenowa, dieta niskosodowa i tak można wymyślać bez końca. Udziwnień i nazw diet jest mnóstwo. Wiadomo każdy chce zabłysnąć i zarobić. Jak przy tym pomaga innym to pół biedy, gorzej jak szkodzi.

Ale wróćmy do diety owocowo – warzywnej.

apple-2311_960_720

Dlaczego właśnie postanowiłam skupić się na niej. W przeszłości korzystałam z różnych diet, ale żadna nie działała na mnie tak jak ta. Postanowiłam podzielić się zdobytą widzą z osobami zainteresowanymi. Wiem, że są takie osoby jak ja, które chciały by wiedzieć więcej, szczególnie biegacze oraz ci którzy ćwiczą ogromnie dużo.

Czytałam książkę Dr Dąbrowskiej. Nie pamiętam kiedy była pisana, ale przydałaby się aktualizacja i dostosowanie do reguł obecnych czasów. Zdecydowanie za dużo w niej religii. Wiem, że książka to cykl wykładów, które przedstawiono w przeżywającym w obecnych czasach swój renesans Radiu Maryja, ale za dużo modlitwy jak dla mnie, a za mało meritum. No cóż to tylko moje zdanie.

Dieta owocowo – warzywna Dr Ewy Dąbrowskiej jest formą diety oczyszczającej opracowanej w latach 90-tych XX wieku. Celem diety jest pobudzenie naturalnych zdolności naszego organizmu do samoleczenia. Generalnie je się tylko warzywa i owoce, ale ale… nie wszystkie. Tylko określone z listy Dr Dąbrowskiej. Podobno dzięki tej diecie można wyleczyć niektóre schorzenia. Mówię podobno bo wiem to tylko z postów i opisów innych osób. Ja leczę mięśniaka, zatoki i ciągłe przeziębienia z grypopodobnymi objawami. Zapalenie zatok to był u mnie standard, co najmniej raz na dwa miesiące, natomiast grypo – choroby to przypadłość raz – dwa razy do roku – listopad/grudzień oraz marzec/kwiecień, a w zeszłym roku to nawet doszedł czerwiec. Od czasu zakończenia diety z końcem sierpnia 2016 roku miałam zero przypadków zapalenia zatok oraz zero przypadków grypo – hipo. Czyli odporność zdecydowanie na plus. Mięśniak ciągle w fazie testów, ale wygląda obiecująco. Zmniejszony o 0.5 cm. To dużo, bo mięśniak w większości przypadków rośnie.

 

W czasie diety owocowo – warzywnej nie powinno się przekraczać spożywania 800 kilokalorii dziennie, bo wtedy działa odżywianie wewnętrzne i organizm zjada złogi oraz pozbywa się toksyn.

Maksymalny jednorazowy czas stosowania diety to 6 tygodni. Można ją oczywiście powtarzać lub stosować na przykład w odcinkach 7 dniowych raz na miesiąc.

Wbrew temu co piszą niektórzy, dieta owocowo warzywna nie jest w cale taka prosta i przyjemna. Wymaga ogromnej determinacji, uwagi i motywacji.

Za pierwszym razem – po tygodniu stosowania diety owocowo warzywnej byłam przemęczona, głodna i na granicy poddania się. Wizja Ujastka sprawiła, że udało mi się przetrwać kryzys, który minął w ósmym dniu. Także motywacja jest najważniejsza.

Produkty jemy na surowo, gotujemy lub dusimy vel pieczemy czy gotujemy na parze.

Jakie warzywa i owoce zaleca jeść Dr Ewa Dąbrowska:

  • marchew, buraki, rzodkiew, seler, pietruszka, kapusta, brokuł, kalafior, pomidory, papryka, ogórki, cebula, czosnek, por, dynia, cukinia, sałata, szpinak,
  • grejpfruty, cytryny, jabłka, jagody,
  • zioła,
  • soki owocowe i warzywne,
  • herbaty owocowe oraz ziołowe

Jeśli ktoś bierze leki, dieta powinna być przeprowadzona pod kontrolą lekarza.

Po zastosowaniu diety owocowo warzywnej, przechodzi się  na zdrowe żywienie.

Taka dieta oczywiście nie nadaje się dla osób bardzo aktywnych, których waga jest w normie lub niejednokrotnie w dolnej części normy. Waga leci  w dół, nie tak szybko jak w przypadku osób otyłych, ale jednak staje się to po pewnym czasie problemem. Tak na marginesie – jeszcze jedna rzecz ważna dla sportowców – testuję czy dieta może wpłynąć na wyniki sportowe. Na razie wygląda to bardzo obiecująco.

Postanowiłam lekko zmodyfikować dietę Dr Dąbrowskiej w celu przystosowania jej dla osób bardzo bardzo aktywnych, czyli takich którzy ćwiczą mocno, a czasem bardzo mocno.

O mojej modyfikacji diety owocowo warzywnej dla sportowców można przeczytać w postach, które będą się sukcesywnie pojawiać.

12115983_1647241725563603_4664182826637042035_n

_DSC2002

 

Reklamy